Austrai Lietuvoje

Paskelbė: Algirdas | January 18th, 2010

Pastaraisiais metais Austrijos vynai labai sėkmingai pasirodo konkursuose ir vyno rinkose. Jų sėkmei padeda ir energingas veržimasis į tas rinkas.  Jau įpratome, kad bent kartą per metus  Vilniuje būna austriškų vynų pristatymas. Vyno verslo žmonės, dalyvavę pristatyme, paprastai lieka  patenkinti vynų kokybe.

Dėka aktyvaus ir nuoseklaus austrų ir lietuvių darbo per kelis metus austriški vynai tapo matomi mūsų rinkoje. Austrijos prekybos biuro Vilniuje vadovas Kęstutis Galūza sutiko atsakyti į klausimus apie tai.

Algirdas Pateckas:  Kaip keičiasi austriško vyno vieta Lietuvos rinkoje?

Kęstutis Galūza: LR Statistikos departamento duomenimis 2007-ais metais iš Austrijos Respublikos buvo įvežta beveik 4 tūkst. litrų vyno, kurio vertė siekė 104,2 tūkst. litų. Bendrame beveik 11-os milijonų litrų įvežto vyno kiekyje tai yra tik lašas jūroje. Bet austrų vyndariai niekada nepretendavo, nepretenduoja ir turbūt nepretenduos būti masinio produkto tiekėjais ir pagal pagaminamo vyno kiekį lygiuotis į Prancūziją, Italiją ar Naująjį Pasaulį – tai neįmanoma nei praktiškai, nei teoriškai, o be to, niekam ir nereikalinga. Austrijos vidaus rinka labai sėkmingai suvartoja didžiąją dalį pačių pasigaminto vyno.

Nuotraukoje: Kęstutis Galūza.

Nuotraukoje: Kęstutis Galūza.

Austrijos prekybos atstovybė prie Austrijos Respublikos ambasados visuomet domėjosi galimybe pristatyti austriškus vynus Lietuvos vyno mėgėjams, ieškojo ir toliau tebeieško  kontaktų su vyno importuotojais. Pirmąjį žingsnį žengė „Bennet Distributors“, pasiūliusi rinkai nebrangų ir nepretenzingą „Lenz Moser“ vyninės baltąjį ir raudonąjį vyną. Deja, be aktyvaus pardavimų rėmimo ir tuomet menko Austrijos kaip vyną gaminančios šalies žinomumo šiam vynui nebuvo lemta išlikti Lietuvos vyno rinkoje.

Tikras lūžis prasidėjo „Vyno klubui“ ėmus organizuoti kasmetines „Vyno dienas“. Jau pačiame pirmajame renginyje 2006-ais metais Austrijai atstovavo vyndarys Heinz Heger, o nuo sekančių metų kiekvienose „Vyno dienose“ lankytojai galėjo rasti Austrijos stendą, kuriame būdavo pristatoma per 50 įvairiausių vynų iš vidutiniškai 8-ių Austrijos vyno ūkių.

Tiesioginis ir netiesioginis Austrijos vyndarių dalyvavimas „Vyno dienose“ davė vieną iš lauktų rezultatų – Austrija lietuviams tampa žinoma ne vien kaip muzikinės kultūros ir slidinėjimo kurortų šalis, tačiau ir kaip gerą, unikalų ir stabilios kokybės vyną gaminanti šalis.

A.P.: Kur daugiausiai parduodama – parduotuvėse ar HoReCa?

K. Galūza: Austriški vynai randa savo vietą lietuviškose specializuotose vyno parduotuvėse, kurių asortimentas nėra susietas su kokia nors viena konkrečia šalimi. Austrų vyndariai nei kaina, nei kokybe nepretenduoja į masinio, prekybos centrams tinkančio produkto gamybą, todėl vyno butikai yra pati tinkamiausia vieta mažmeninei prekybai austrišku vynu. Tokio gausaus austriškų vynų asortimento kaip „Vyno klube“ Lietuvoje daugiau niekur kitur nerasime – ši kompanija siūlo Lietuvos rinkai net devynerių vyno gamintojų iš Austrijos produkciją. Keletas Vilniuje („Esse“) ir Palangoje („Gabija“) esančių restoranų įsiveža jiems patikusius austriškus vynus tiesiogiai. Pirmuosius savarankiškos veiklos metus skaičiuojanti „Gero vyno parduotuvė“ Vilniuje po 2009 m. vykusių „Vyno dienų“ pradėjo bendradarbiauti su vyndariu Matthias Hager.

A.P.: Kokie austriški vynai daugiausiai parduodami? Iš kokių regionų?

K. Galūza: Savaime suprantama, austriško vyno asortimente dominuoja baltasis vynas ir flagmanas – Austrijai būdingiausia vynuogė Grüner Veltliner.  Taip pat galime rasti originalaus skonio vynų iš Riesling arba Sauvignon Blanc vynuogių. Austrijoje vyndaryste verčiamasi šiaurės rytinėje  bei rytinėje šalies dalyje. Paminėtini tokie regionai kaip Žemutinė Austrija (Niederösterreich), Kamptalis (Kamptal), Vachau (Wachau), Noizydlerio ežeras (Neusiedlersee). Balatono ežero nuo Vengrijos skiriamame Burgenlande (Burgenland) dominuoja raudonieji vynai, kurių taip pat gali įsigyti Lietuvos vyno vartotojai.

A.P.: Kiek  austriško vyno kainos riboja pardavimą Lietuvoje?

K. Galūza: Reikia pripažinti, kad austriško vyno pardavimus Lietuvoje visų pirma riboja ne didelė kaina, o palyginus silpnas Austrijos kaip vyną gaminančios šalies žinomumas visuomenėje.

Geras produktas negali būti pigus. Kainos mažmeninėje prekyboje prasideda nuo vidutiniškai 25 litų už butelį – vyno mėgėjui tai nepasirodys didelė suma.

A.P.: Ačiū už interviu. Linkime sėkmingai tęsti gerai pradėtą darbą.

Vienas atsakymas į “Austrai Lietuvoje”

  1. Linas parašė:

    Sveiki, smagus straipsnis ir idialus prekes zinojimas – aciu! Tiesa galiu papildyti vezam ir mes ir tikrai nuostabu Austriska vyna su nepakartojamu kunu. Norincius papildyti savo skonio kolekcija mielai kvieciu bendrauti Austrijos Vyno Gerbeju Uzeigoje facebok.
    P.S. Prasau nepriimti tai kaip reklama, noriu testi p.K. Galūza zodzius….-Reikia pripažinti, kad austriško vyno pardavimus Lietuvoje visų pirma riboja ne didelė kaina, o palyginus silpnas Austrijos kaip vyną gaminančios šalies žinomumas visuomenėje. Manau,tai pazintines keliones tesinys…

Temos