Vynas ir vyndarys

Paskelbė: Algirdas | January 13th, 2010

Nors Kalifornijoje neberandama aukso, ji turtinga grynuoliais. Vienas iš jų – Robertas Mondavi, garsiausias ir įtakingiausias JAV XX amžiaus vyndarys.

1999 metais Bordo vyno parodoje, kuri laikoma svarbiausia pasaulyje, vieną dieną „Pol Roger“ stende gėriau jų šampaną ir šnekučiavausi. Tik staiga šeimininkai pašoko ir nuskubėjo prie kažkokių praeinančių žmonių. Pasigirdo linksmi sveikinimo šūksmai. Po minutės priėjo su svečiais – neaukštu senyvu vyru ir tokia pat neaukšta moterim. Moteris, kaip paprastai, atrodė senesnė. Vyras man pasirodė jau kažkur matytas. Jis ištiesė ranką ir aš paskubėjau prisistatyti. Jis prisistatė taip pat: „Mondavi“. Buvau kiek apstulbęs. Legendinis Robertas Mondavi, vienas didžiausių vyno pasaulio žmonių!

Iki lūžio

Jis gimė Amerikoje, iš Markės regiono emigravusių italų šeimoje 1913 metais. Tėvas dirbo kasyklose, motina – smuklėje. Vėliau tėvas nusprendė užsiimti vynuogių auginimu ir šeima persikėlė į Lodi rajoną, kuris tuo metu buvo Kalifornijos vyndarystės centras. Robertas padėjo tėvui, mokėsi. 17 metų nusprendė būti vyndariu. Pradėjo dirbti vyninėje Napos slėnyje. Baigė universitetą. Vėl dirbo. Būdamas trisdešimties, prikalbino tėvą nusipirkti garsią Charles Krug vyninę Napos slėnyje. Dirbo joje su tėvu ir broliu Piteriu 23 metus. Bet po tėvo mirties prasidėjo kivirčai su broliu. Kodėl? Gal labiausiai paveikė kelionė į Europą. Jis pats aiškino: „Kalifornijoje mes laikėme vyno darymą tiesiog verslu. Europoje garsios chateau laikė jį menu. Kai tai suvokiau, kažkas atsirado manyje giliau, bet dar nesupratau kas… kol vieną dieną su žmona nepapietavome „La Piramide“ restorane, viename iš geriausių Prancūzijoje. Maistas ir vynas nukėlė mus į kitą pasaulį: taurumo, harmonijos, darnos, grožio… Tai nustebino mane ir kartu įkvėpė: tai yra tas vynas, kokį aš noriu daryti!“ Amerikoje, kaip ir Lietuvoje, maistas buvo sau, o vynas sau. Prancūzijoje Robertas pamatė, kaip stebuklinga, kai vynas ir maistas suderinami. Tas įspūdis liko ir pakeitė jo gyvenimą.

Noras daryti gerą vyną kirtosi su brolio noru nieko nekeisti. „Ką čia išsigalvoji“, – sakė brolis – „mes gerai parduodame savo vyną, tai kam keisti, rizikuoti?“ Nesutarimas pasiekė tokią įtampą, kad vieną dieną Robertas primušė brolį. Italų šeimoje tai baisus skandalas, todėl motina liepė jam išeiti iš namų. Jis taip ir padarė. Gavęs savo dalį iš verslo, 1966 metais Robertas Mondavi, būdamas 52 metų, įkūrė savo vyninę. Nebejaunas buvo, ne. Gerai, kad ilgaamžis, spėjo padaryti savo. Tam jis dar turėjo 42 metus. Bet nežinojo to.

Pasiekti pasaulio viršūnes

Užsidegęs idėja padaryti Kalifornijoje vyną, tokį gerą, kaip geriausi pasaulyje, ir net geresnį, Mondavi 1966 metais pasistatė vyninę Oakville, Napos slėnyje. Ją statant, buvo siekiama ne tik praktiškumo, bet ir grožio. Vyninės stilingumu žavimasi dar ir šiandien. Čia jis darė savo geriausius vynus. Sūnūs Maiklas ir Timas padėjo jam. O Robertas važinėjo į Europą mokytis, žiūrėdamas kas daroma gerai ir kas blogai. Daugiausiai domėjosi Bordo, Burgundija ir Luaros slėniu. Suvokdamas, kad Kalifornijai tiesiog būtina pagerinti vyną, jis naudojo naujas technologijas ir seną patirtį. Ką sužinojęs, negailėdamas skleidė, nes jam buvo svarbu, kad ir kiti Kalifornijoje siektų vyno kokybės, nepasitenkintų gero stalo vyno darymu. Jis palaikė draugystę su daugybe vyndarių. Amerikoje nebuvo kitos tokios iškilios asmenybės, kuri tiek reiškė vyno pramonei. Oakville jam pavyko padaryti pasaulinio lygio vynus: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, kurį jis vadino Fume Blanc. Pastarasis, raugintas plieno talpyklose ir brandintas ąžuolinėse, tapo stiliaus pavyzdžiu visiems, bet niekas nepajėgė padaryti tokio. Jo 1979 metų Cabernet Sauvignon įkėlė Kaliforniją į pasaulio vyno žemėlapį, o Napos slėnį iškėlė į Bordo lygį.

Geriausi visada nepigūs. Kad visada turėti pinigų, jis pradėjo daryti gerus nebrangius stalo vynus su „Woodbridge“ etikete iš Central Valley vynuogynų.

Prisimenu, apie 1996 metus „Mineraliniai vandenys“  importavo Mondavi vynus: ir brangiuosius iš Oakville, ir tuos iš Woodbridge. Specializuotoje vyno parduotuvėje Gedimino prospekte jie gulėjo lentynos viršuje. Deja, vartotojas tuo metu dar buvo kitas, ir poreikiai kiti, o Mondavi visai nežinomas Lietuvoje.. Daug laiko praėjo, kol juos pardavė. O daugiau nebeimportavo tada.

Mondavi taip išgarsėjo pasaulyje, kad „Chateau Mouton-Rothschild“ savininkas baronas Philippe de Rothschild pasiūlė jam sukurti bendrą įmonę ir daryti bendrai vyną Kalifornijoje. Ta įmonė – dabar garsi „Opus One“ Napos slėnyje. Jos vynas – tarptautinio stiliaus vyno pavyzdys. Nuo tada prasidėjo didelės užsienio investicijos į Kalifornijos vyno pramonę, atsirado kitos bendros įmonės.

Šalia vyno darymo R. Mondavi užsiėmė edukacine veikla. Kalifornijoje, kaip ir Lietuvoje, nebuvo vyno ir maisto derinimo kultūros. Robertas po tų atmintinų pietų „La Piramide“ tapo karščiausias tos kultūros šalininkas ir skatintojas. Kartu su žmona Margrit jis kvietėsi garsius pasaulio virėjus, rengė seminarus, ragavimus, šventes, kuriuose buvo bandomi vyno ir maisto deriniai. Tam jie pastatė Amerikos Vyno, Maisto ir Meno centrą.

Tuo tarpu versle Robertas Mondavi jau siekė toliau. Jis ėmė kurti savo įmones užsienyje. Pirmoji buvo jo istorinėje tėvynėje Italijoje. Toskanoje kartu su markizu Frescobaldi įkūrė bendrą įmonę ir padarė vyną Luce. Grapos gamintojas Jacopo Poli iš Trentino pasiūlė padaryti visiems trims grapą Luce, žaliavai panaudojant vynuogių išspaudas iš Mondavi vynuogynų Amerikoje. Mondavi, Frescobaldi ir J. Poli sutarė. Tačiau koją pakišo Italijos valdžios nutarimas leisti grapai naudoti tik itališką žaliavą. Vis dėlto Mondavi vardas tos prestižiškiausios grapos etiketėje išliko.

Po Italijos atėjo Čilės eilė. Kartu su garsiu gamintoju Eduardo Chadwicks įkūrė bendrą įmonę „Caliterra“. Tada žvilgsnis nukrypo į Australiją, kurti bendrą įmonę su garsia „Rosemount Estate“. Po to į pietų Prancūziją, Langedoką, kurti savo įmonę. Mondavi kūrė imperiją.

Toliau

Atsakymų: 3 į “Vynas ir vyndarys”

 1. Kristina parašė:

  Ačiū, buvo įdomu. Lauksime naujų straipsnių.

 2. Vitalis parašė:

  Labas vakaras.
  Straipsnis įdomus, pažintinis. Kadangi nesu profesionalas tai vertinti sunku.
  Prisimenu kad mūsų Prezidentas Valdas Adamkus prieš Lietuvos ir JAV krepšinio
  rungtynes Olimpinėse Žaidynėse buvo susilažinęs su JAV konsulu kas laimės rungtynes,
  iš kalifornietiško vyno dėžės.Lažybas laimėjo mūsų Prezidentas, kuris laimėtu vynu
  vaišino Lietuvos rinktinę per priėmimą Prezidentūroje.Ar tai buvo tas vynas,nežinau.
  Labai galimas dalykas jog tai buvo tas vynas.

 3. Karolis parašė:

  Labai džiaugiuosi pagaliau susipažinęs su šiuo vyno meno kūrėju.
  Ačiū.

Temos