2010 metai vynuogynuose – baisūs ar geri?

Paskelbė: Algirdas | January 5th, 2011

VynuogynasVisus metus vyndarys neramiai laukia. Žiūri, kokia žiema. Laukia, koks bus pavasaris; laukia, kokia bus vasara. Labai jaudindamasis laukia rudens, nes tada paaiškėja, ar vynuogių derlius geras, ar orai nebus tokie, kad gero vyno nepadarysi.

Vyno mėgėjas taip pat laukia ir jaudinasi. Bet ne kiekvienas, o tik tas, kuris jau pažįsta vynus, žino vynuogių veislių ypatybes, atskiria vyno regionus ir net vyndarius. Kitaip sakant, tas, kuriam vyną ne šiaip malonu gerti su draugais, bet tuo maloniau, kuo daugiau jį supranta. O kai supranta, tai žino kiek priklauso vyno kokybė ir skonis nuo gamtos sąlygų kasmet, todėl vis vertina tas sąlygas.

Kaip žinia, kasmet anksčiausiai derlius nuimamas pietiniame pusrutulyje, Naujajame pasaulyje. 2010-aisiais Argentinos vynuogynai kentėjo nuo blogo oro. Vynuogių derlius buvo mažesnis, dėl to uogos pabrango, vadinasi, ir vynas bus brangesnis. Brangesnis ne dėl to, kad geresnis, bet dėl to, kad jo trūks.

Ta argentiniečiams nemaloni žinia Senojo pasaulio vyndariams galėjo atrodyti visai nieko. Gal tai sustiprins Europos pozicijas konkurencijoje. Na, o vyno mėgėjams visame pasaulyje tai buvo bloga žinia.

Bet ir Europos vyndariai jau buvo susirūpinę, nes jau turėjo perspėjančių gamtos ženklų. Mat 2009-2010 m. žiema Europoje buvo šalta ir ilga. Pavasaris dar padidino rūpesčius, nes buvo šaltas ir šlapias. Dėl to vynuogės vėlavo žydėti ir mažiau užmezgė uogų. Kas darėsi toliau? Nieko gero. Šiluma atėjo tik liepos mėnesį. Tada apstojo ir lyti. Bet kai kur šiluma pavirto per dideliais karščiais, dėl to byrėjo užmegztos uogos. Rugpjūtyje vėl lijo. Uogos nesirpo. Derliaus skynimas vėlavo. Uogos sukaupė mažiau cukraus, bet daugiau rūgšties. Derlius užaugo mažesnis.

Tai bendroji schema. Bet regionuose būta daugiau įvairumo. Todėl vyndarių chore girdisi visokių balsų ir vertinimų.

Austrijoje pavasaris buvo labai šaltas. Jo metu nuolat lijo, kapojo kruša, sėmė potvyniai. Birželyje vasara prasidėjo lietumis ir vėsa. Vynmedžių žydėjimas vėlavo dvi savaites. Žydėjo blogai, užmezgė mažiau. Vidurvasaris buvo sausas, o nuo rugpjūčio vėl lijo. Rugsėjis šaltas ir drėgnas, todėl reikėjo gelbėti uogas nuo supuvimo ir skinti neprisirpusias. Drėgnas spalis dar labiau apsunkino padėtį. Derlius gautas mažiausias nuo 1997 m. Iš jo padaryta 1 milijonas 700000 hektolitrų vyno. Vyndariams toks derlius tapo iššūkiu – kaip padaryti geros kokybės vyną.

Prancūzijoje Beaujolais rajone žiema buvo itin šalta. Pirmieji keturi 2010-ųjų mėnesiai buvo patys šalčiausi per pastaruosius 30 metų. Kai kurie vyndariai optimistiškai tame įžiūrėjo dvigubą naudą: stipriai įšalusi žemė, atėjus pavasariui, turėjo sukaupusi pakankamai drėgmės, o didžioji dalis parazitų, graužiančių šaknis, paprasčiausiai neišgyveno. Atrodo akivaizdu, bet geriau pagalvojus abi tos naudos tampa abejotinomis. Pavasaris atėjo lėtai ir vėsiai, tad vynmedžiai užmezgė mažiau uogų nei paprastai. Žydėjimas prasidėjo vėliau, birželio 8-10 dienomis, o karščiai , tvyroję visą liepą ir rugpjūtį trukdė uogoms bręsti normaliai. Bet vyndariai ir čia įžiūrėjo naudą – neva uogos užaugo itin sveikos. Rugpjūtyje uogų skinti, kaip paprastai darydavo, dar negalėjo.

Toliau

Vienas atsakymas į “2010 metai vynuogynuose – baisūs ar geri?”

  1. Dalius parašė:

    Pone Algirdai, galbūt Jūs galėtumėte rekomenduoti ką nors ypatingo ar tikrai neblogo iš dabar parduotuvėse esančių vynų, kurių kaina būtų žema (iki 30 lt, nesu labai didelis gurmanas). Nesvarbu iš kurio vynuogyno ar kurių metų derliaus.. :) Ir galbūt galite parašyti straipsnį skirtą mėgėjams apie vynuogynus, geriausius derlius, vyno šalis ar panašiai..? :)

Temos