Pirmą kartą Brunello

Paskelbė: Algirdas | June 14th, 2010

Brunello di Montalcino Konsorciumo prezidentas Patricio Cencioni, „Capanna“ šeimos įmonės savininkas

Brunello di Montalcino Konsorciumo prezidentas Patricio Cencioni, „Capanna“ šeimos įmonės savininkas

Vos pasibaigė Vyno dienos, Vilniuje įvyko kita šventė – Brunello diena. Mat „Brunello di Montalcino“ Konsorciumas pristatė visus savo vynus. Pristatymas įvyko „Stiklių“ restorane, kaip ir anksčiau Chianti Classico atveju, tik vyno verslo profesionalams. Jiems tai turėjo būti tikra šventė, nes tai pirmas Brunello pristatymas Lietuvoje. Nepasakysi, kad pas mus iš viso nematėme šio vyno – jis pasitaikydavo įvairiose atvykusiose italų vyndarių grupėse, bet tik vienas kitas. Pamenu, kažkada pasirodė „Banfi“, kažkada „Silvio Nardi“. Tačiau šį kartą buvo 14 įmonių vynas. Į Vilnių atvyko „Altesino“, „Banfi“, „Cantina di Montalcino“, „Capanna“, „Capanne Ricci“, Col d‘Orcia“, „Ferrero“, „Mocali“, „Pietroso“, „Poggio Antico“, „Santa Giulia“, „ Tenute Silvio Nardi“, „Uccelliera“, „Villa I Cipressi“. Dvi iš jų – „Banfi“ ir „Capanna“ jau eksportuoja savo vyną į Lietuvą.

Brunello di Montalcino yra tarp pačių garsiausių Italijos vynų, o šiuo metu jis ypač populiarus pasaulyje. Gal net populiariausias iš itališkųjų. Mažame plote aplink Montalcino miestelį padaroma 7 milijonai butelių šio vyno. Be to, dar daromas Rosso di Montalcino, Sant‘Antimo ir Moscadello di Montalcino.

Brunello di Montalcino daromas iš Sangiovese vynuogių veislės, kuri čia vadinama Brunello. Jis yra dviejų kategorijų, priklausomai nuo brandinimo trukmės. Aišku, trumpiau brandintas lengvesnis. Ilgiau brandintas vadinasi Riserva. Vyną realizuoti galima tik po sausio 1 d. penktais metais po derliaus nuėmimo, o Riserva – šeštais metais. Jis toks galingas, kad teisingai laikomas būna geras 20 – 30 metų amžiaus. Labai geri derliaus metai per paskutinį dešimtmetį buvo 2004, 2006, 2007 m.

Kiekvienas vyno gamintojas turi savo filosofiją ir stilių, todėl vyno mėgėjui labai įdomu, bet ir sunku išsirinkti. Tai matėsi ir Brunello dienoje Vilniuje. Labai apibendrinant, galima sakyti, kad dominuoja dviejų stilių: labai ąžuolinis ir mažai ąžuolinis. Visa įvairovė tarp tų dviejų apibūdinimų. Galite rasti tokį sunkų, kad išgersite tik vieną taurę; galite rasti tokį lengvą, kad nustebsite. Bet nesuabejosite: taip, tai Brunello.

Kitas vynas iš tos pačios Sangiovese veislės yra Rosso di Montalcino. Šis yra rūgštesnis už Brunello, bet pasitaiko ir tokio gero, kad labai panašus į trumpiau brandintą Brunello.

Sant‘ Antimo vyno skalė platesnė. Sant‘Antimo Rosso ir Sant‘Antimo Bianco daromi iš tarptautinių veislių arba iš tarptautinių ir itališkų veislių mišinio. Sant‘Antimo Novello – jaunas vynas, kaip božolė. Sant‘Antimo Vin Santo ir Sant‘Antimo Occhio di Pernice – saldieji vynai.

Moscadello di Montalcino – taip pat saldus vynas iš muskatinės veislės.

Visus Montalcino vynus daro tik 250 gamintojų. Anot Patricio Cencioni, konsorciumo prezidento, didžiausios įmonės yra „Banfi“, „Frescobaldi Castello Giaconda“, „Poggione“, „Col d‘Orcia“. Vilniuje dauguma buvo nedidelės ir mažos įmonės. Štai „Ferrero“ turi pusantro hektaro vynuogyną, iš kurio vynuogių daro Brunello di Montalcino. Per metus padaro apie 20 tūkstančių butelių. Ar galima iš to gyventi? Pasirodo, galima, nes Brunello brangus. Daugelis italų net nežino jo skonio. 60% eksportuojama, o iš likusių 40% daugumą išgeria užsienio turistai. Tai aukštos klasės prabangos vynas. Geriamas ne kasdien, bet svarbesne proga. Kiekvieno vyno rūsio papuošalas.

Progą Vilniuje degustuoti daug Brunello mums suteikė įmonė „NG Baltic“.

Temos