Luara neapvylė

Paskelbė: Algirdas | June 8th, 2010

(Apie Novaturo kelionę „Luaros slėnis – Prancūzijos sodas“ su vyno žinovu)

Kai iš Paryžiaus išvažiavome į Orleaną, atėjo pats tinkamiausias laikas pasakoti turistams apie Luaros vynus. Netoli nuo Orleano, kur upė pakrypsta į vakarus ir tęsiasi apie 402 kilometrus iki vandenyno, prasideda pagrindiniai Luaros slėnio vynuogynai, užimantys 70 000 hektarų plotą. Todėl iš visų šalies vyno rajonų Luara turi didžiausią vyno stilių įvairovę. Krašto vynai dažnai vadinasi Vin de Pays du Jardin de la France, nes Luaros slėnį mėgstama vadinti Prancūzijos sodu.

Loire zemelap._resize

Luaros slėnio žemėlapio fragmentas

Luaros slėnis į vakarus nuo Orleano dalijasi į 3 rajonus iš rytų į vakarus: Touraine, Anjou/Saumur, Pays Nantais. Į pietus nuo Orleano yra Centrinis masyvas. Šiame rajone vynuogynų mažiau. Jį sudaro septyni AOC: Sancerre, Pouilly-Fume, Pouilly-sur-Loire, Menetou-Salon, Reuilly, Quincy, Coteaux du Giennois. Masyvas yra toliausiai nuo Atlanto, todėl vandenyno įtaka mažesnė, klimatas pusiau žemyninis. Dirvožemis sudėtingas. Prieš 70 mln. metų pasitraukęs vandenynas paliko daug įvairių nuosėdinių uolienų, jų tarpe kalkakmenį, smėlį, titnagą, mergelį. Vynuogynai užima 3 300 ha. Auginamos beveik vien tik Sauvignon Blanc ir Pinot Noir veislės. Baltasis Sancerre yra garsiausias iš Centrinio masyvo ir iš viso Luaros slėnio AOC. Gerai vertinamas ir baltasis Pouilly-Fume.

Mes važiuojame į Chambord pilį Turenėje, todėl Sancerre vynuogynų nematysime. Liks kitam kartui. Prie didingos pilies įrengtas Luaros slėnio vyno rajonų žemėlapis turistui labai aiškiai parodo situaciją. Krautuvėlėse parduodami aplinkinių rajonų vynai ir maisto produktai. Ūkininkas turi krautuvėlę, kurioje parduoda savo gamybos vietinius mėsos gaminius les rilettes de Tours, l‘agneau de Touraine ir garsiuosius rajono sūrius iš ožkos pieno crottin de Chavignol, Sainte Maure de Touraine, Valencay. Mums atrodo, kad tai nepigūs gardėsiai, bet gal taip ir turi būti. Iš vynų daugiausiai Cheverny ir Valencay, jie pigesni, bet yra ir Vouvray bei Montlouis-sur-Loire saldieji, dvigubai brangesni. Vouvray dar yra ir sauso bei putojančio. Visi jie geri.

Atvykstame į Amboise miestelį lankyti karališkosios pilies ir Leonardo da Vinčio paskutinės priebėgos – Clos Luce pilaitės. Šis rajonas tai Touraine Amboise A.O.C. Jis negarsėja aukštos klasės vynais, bet gerų yra, kodėl ne. Tuo įsitikiname, pavakary persikėlę į kitą Luaros krantą, norėdami aplankyti vyno įmonę „Domaine Dutertre“ ir paragauti jos vynus. Mus pasitinka marketingo vadovė madam Violeta. Ji parodo vynuogių spaudimo aparatą, vyno rauginimo

Violeta aiškina „Dutertre Cremant“ paslaptis

Violeta aiškina „Dutertre Cremant“ paslaptis

talpas, brandinimo rūsius, išpilstymo liniją, paaiškina, kaip gaminamas populiarus putojantis Cremant. Rūsiai įspūdingi, nes iškirsti kalkamenyje giliame požemyje. Vynui čia gera būti. Turistams viskas įdomu. Daugelis pirmą kartą vyno įmonėje, todėl užduoda daug klausimų.

Degustacijai pakylame į viršų. Jaukioje salėje prie židinio ragaujame baltą, rožinį ir raudoną, sausą ir saldų vyną. Parodau, kaip degustuojamas vynas, aptariame jo savybes, tad pabaigoje visi pasijunta daug daugiau išmanantys, bemaž ekspertai. Nusiperka patikusių vynų sau gerti kelionėje ir lauktuvėms. Ūpas puikus, net ir vienintelis skeptikas gyvai šneka ir šypsosi. Išties, „Domaine Dutertre“ vynai tinkami. Juos pastebėjau ne vienoje parduotuvėje.

Kitą dieną traukiame toliau į vakarus, į Chenonceaux ir Vilandry pilis. Jas aplankę važiuojame pro Chinon miestą, kur daromas geras raudonas Chinon. O tada įvažiuojame į Anjou rajoną į rytus nuo Angers miesto. Daugiausiai čia daroma rožinio vyno Rose d‘Anjou, mažiausiai raudonojo Saumur. Baltasis vynas Saumur daromas tik sausas iš Chenin Blanc veislės. Daromi ir putojantys vynai Saumur brut ir Cremant de Loire.

Anai ir Marekui Zakrevskiams degustacija patinka

Anai ir Marekui Zakrevskiams degustacija patinka

Coteaux de l‘Aubance ir Anjou Coteaux de la Loire vietovėse daromi saldūs vynai. Coteaux du Layon daromas elegantiškas saldus vynas. Quarts-de-Chaume ir Bonnezeaux – likerinis desertinis su ryškiu minerališkumu, ilgaamžis.
Gaila, mums nėra kada ragauti tuos vynus, nes turime pasiekti Nanto miestą nakvynei. Tad įvažiuojame į paskutinį Luaros slėnio vyno rajoną Pays Nantais. Jis arčiausiai Atlanto vandenyno, aplink Nanto miestą. Iš tikrųjų, tai Pays Muscadet, kadangi nėra vynų įvairovės – visur daromas tik lengvas baltas labai sausas, minerališkas kasdieninio vartojimo vynas Muscadet Melon de Bourgogne veislės. Jis gali būti, kaip ir božolė, parduodamas kaip jaunas vynas lapkričio trečią ketvirtadienį. Išskirtinas Muscadet-sur-lie vynas, laikomas per žiemą ant nuosėdų. Jis vaisiškesnis ir brangesnis.

Moliuskų valgymas Cancales

Moliuskų valgymas Cancales

Mes jį paragavome vėliau Cancales, kur valgėme šviežias austres ir moliuskus, užgerdami šiuo vynu. Buvome sužavėti, kaip gerai jis dera su valgiu. Juom ir atsisveikinome su Luaros slėniu, bet ne su slėnio vynais. Visur, kur dar važinėjome šiaurinėje Prancūzijoje, jų rasdavome supermarketuose ir apsirūpindavome, atmindami, kad Lietuvoje šių vynų tikrai nedaug. Na, ir kaina kita.

Mūsų kelionėje labai gera pagalbininkė buvo gidė Algimanta Dyburienė. Dėl jos žinių, darbštumo ir rūpestingumo visi ja buvo labai patenkinti. O man ji padėjo organizuoti degustaciją „Dutertre“. Kiek teko girdėti, ne visi gidai nori organizuoti degustacijas net ir vyno šalyse.

Kai Paryžiuje visi prisipirkome vyno ir neturėjome kur jį pasidėti ekskursijos į Eifelio bokštą metu, Algimanta pasiliko

Gidė Algimanta Dyburienė ir per liūtį kartu

Gidė Algimanta Dyburienė (nuotraukoje dešinėje) ir per liūtį kartu

su manim saugoti jį tiesiog skvere ir linksmai iškentė liūtį.

Temos