Moteris ir naujovės

Paskelbė: Algirdas | April 7th, 2010

Anglė Nancy Jones pasiryžo tekėti už mauro ir vykti su juo į Mauritaniją. Apie Mauritaniją ji žinojo daug. O ką?

Nomadų palapinės Sacharoje

Nomadų palapinės Sacharoje

Ji žinojo, kad  Mauritanija yra Sacharos vakaruose. Didžioji šalies teritorijos dalis – smėlio ir akmens dykuma. Sacharoje yra pasaulio karščio polius: plius 78° C. Nykiai vienodos smėlio kopos per visą horizontą ligi pasaulio krašto, o paklysti jose gali per kelias minutes. Temperatūros skirtumas dieną ir naktį erge – toje smėlio jūroje, kur kopos atrodo kaip sustingusios bangos, stebėtinas ir žiaurus – 30° – 40° C. Šaltis naktį, nors gaivina, žmogui baisesnis negu karštis dieną, o iš ryto ant drabužių randi rasos lašelius . Kitoje, didesnėje dykumos dalyje, kur nėra smėlio, tik akmenys, net ir naktį negali atsigauti nuo karščio. Dėl baisių temperatūros šuolių kyla siaubingi vėjai. Kai vėjas pučia 50 metrų per sekundę greičiu, nuo žemės nuplėšiama viskas. Milijonai tonų smėlio ir dulkių pakeliama aukštyn ir atiduodama oro srovėms, kurios neša sunkią naštą taip toli, kaip pajėgia. Ne kartą Sacharos smėlis buvo nešamas per Viduržemio jūrą. Beje, būtent dėl smėlio ir dulkių, nubėrusių Alpes 1991 m. vasarą, aptirpo sniegas ir iš po jo pasirodė garsusis ledo žmogus Etcis – mumija, išgulėjusi po sniegu 5300 metų.  Šitoje baisioje ir didingoje dykumoje nuolat vykstančioje kovoje dėl gyvenimo dalyvauja ir žmogus. Klajokliai beduinai dykumą vadina Sahra. Ištarkite šį žodį ir pajusite perdžiūvusio gomurio, sukepusio liežuvio švogždimą.

Maurai nuo seno verčiasi klajokline gyvulininkyste. Jų klajonės nusitęsia virš 1000 kilometrų. Dar visai neseniai 90% gyventojų klajojo. Užtat vadinami „didžiaisiais nomadais“. Jų supratimu, kuo didesnę bandą turi, tuo aukštesnė tavo socialinė padėtis. Maurai nomadai tenkinasi paprastu maistu: kupranugarės pienu, finikais, bandelėmis. Tik per šventes valgoma mėsa. Didelis gardumynas yra „dykumos krevetės“ – kepti skėriai. Skėrių debesis dykumoje gali būti didelė laimė.

Gyventi tam, kad nuolat klajoti, tenkinantis menkiausiais poreikiais? Taip, tai gyvenimo būdas, kuris šiems žmonėms, dievo valia atblokštiems į tokį atšiaurų Žemės kampelį, patinka. Jie nenori gyventi kitaip, tapti sėsliais, prarasti erdves ir judėjimo laisvę.

Mauritanijoje, skirtingai nuo daugelio islamo šalių, šeima yra monogaminė. Moteris turi tokias pat laisves ir teises, kaip ir vyras. Klajokliškame gyvenime jai tenka kovoti, kad išgyventų, taip pat, kaip ir vyrui. Nancy Jones visa tai žinojo, bet pasiryžo gyventi su mauru Mauritanijoje ir tapo Nancy Abeiderrahmane.

Kaip išgyventi dykumoje

Maurai gali išgyventi dėl to, kad net ir žiaurioje dykumoje yra vandens – gyvybės šaltinio. Dėl jo yra ir augmenija, kurią ėda gyvuliai, kurie yra žmogaus maistas. Gyvybės ratas sukasi.

Maurai augina vienkuprius kupranugarius – dromaderus. Jeigu neturėtų kupranugarių, kažin ar galėtų išgyventi dykumoje.

Dromaderai

Dromaderai

Daugiamečiai dykumos augalai, kad išgyventų, tapo kartūs arba spygliuoti arba dvokiantys, o kartais turi visas tas savybes, kurias išsiugdė per labai ilgą laiką. Tai nubaido norinčius juos suėsti. Bet prieš kupranugarius augalai bejėgiai – jie nebuvo numatę, kad tie gyvūnai atsiras Sacharoje, ir per trumpą laiką dar neišmoko apsiginti. Juk kupranugariai tik prieš 4000 metų iš Azijos apgyvendinti Sacharoje. Bet dabar Afrikoje yra 14 milijonų kupranugarių, o Azijoje – tik 4 milijonai. Kupranugariai, ne taip kaip karvės, nepeša žolės lūpomis, tad neišrauna jos, tik nukanda dantimis, išsaugodami ganyklą.

Toliau

Vienas atsakymas į “Moteris ir naujovės”

  1. Evelina parašė:

    Laba diena. Sakome ačiū p. Algirdui už labai įdomų paskojimą apie Sacharą. Skaitant net pajutome smėlio dulkes gomuryje. Gimė svajonė pamatyti Sacharą!

Temos