Nuostabi diena Navaroje

Paskelbė: Algirdas | January 25th, 2010

Rytą iš Navaros sostinės Pamplonos važiuojame į senąją sostinę Olite.

„Bodega Nekeas“

„Bodega Nekeas“

Kalvota vietovė ryto saulės apšviesta labai kontrastingai. Kai kur elektros malūnai ant kalvų viršūnių. Vienoje vietoje matosi jų kokie 50 ar daugiau iki pat horizonto krašto. Jau ruduo. Daug žemės suarta. Dar matosi ir sodri žaluma. Daržuose augalai žali, kitur ruda. Prie Tofalos pasirodė vynuogynai ir alyvmedžiai. Olitė iš tolo iškyla su pilim. Neprivažiavus miestelio štai ir „Ochoa“ vyninė, priklausanti Ochoa šeimai, kuri daro vyną jau šešis šimtus metų. Pasitinka senasis Javier Ochoa su sūnum Alvaru. Pirmiausia aprodo nerūdijančio plieno talpyklas, kurių tūris 2 mln. litrų. Jose gali tilpti trijų metų derliaus vynas. Norint, kiekvienoje talpykloje galima nustatyti reikiamą temperatūrą. O

Javier Ochoa

Javier Ochoa

brandinimui naudoja 2 500 amerikietiško ir prancūziško ąžuolo statinių. Kad vynas būtų geresnis, hektare užaugina ne daugiau, kaip 7 000 kg. vynuogių. Pusę vyno daro iš savo vynuogių, kitai pusei perka iš kaimynų. Kiekvienas vyndarys Navaroje būtinai turi pristatyti vynų pavyzdžius EVENA mokslinių vyno tyrimų stočiai. Jos išvados apie vyno kokybę yra lemiamos. Senasis Ochoa yra dirbęs toje stotyje.

Navara garsėjo rožiniais nuo seno, ir darė jų daugiausiai. Dabar evoliucionavo nuo rožinių vynų prie raudonų. Anksčiau 90% vynuogynų užėmė Garnacha veislė, iš kurios ir darė rožinius. Dabar auginamos Cabernet Sauvignon, Tempranillo, iš kurių daromi raudoni. O iš Garnacha tebedaromi rožiniai, bet mažiau. Baltam vynui auginamos Viura ir Chardonnay.

Degustavome dvylika Ochoa vynų. Baltas sausas buvo tik vienas, iš Viura ir Chardonnay. Spalva šviesiai gelsva, aromatas, svarumas ir skonis geri. Rožinis irgi tik vienas, padarytas vien iš Garnacha uogų. Tipiška rožinė spalva, gaivus raudonųjų serbentų skonis. Buvo dar baltas desertinis Vino Dulce de MoscatelMuscat Petit Grain vynuogių. Panašus į visus ispaniškus Moscatel dėl vynuogės, bet ir savitas. Ne perdaug tirštas, todėl elegantiškas, pilno aromato, gero skonio.

Kiti vynai buvo raudoni. Ragavome vieną standartinį Tinto, ryškaus jauno vyno skonio, du Crianza Tempranillo ir Merlot 4 metų amžiaus, vieną Reserva 6 metų ir du Gran Reserva 8 metų. Pastarieji buvo Tempranillo, Cabernet Sauvignon ir Merlot kupažai. Brandintieji vynai buvo rubino spalvos, nestipraus, bet malonaus aromato, turtingo skonio, solidūs. Pabaigoje gavome du šiųmečius vynus tiesiai iš statinės, kurie galėjo jau būti geriami, bet tik kaip paprastas jaunas stalo vynas, nes trūko išbaigtumo, delikatumo. Iš jų Tempranillo labiau patiko, negu Merlot. Paskutinį ragavome eksperimentinį vyną, kuriamą Šiaurės Europos rinkoms. Ochoa klausė mūsų nuomonės apie jį. Vynas raudonas, beveik juodas, švelnaus aromato, ne sausas, net ne pusiau sausas, greičiau pusiau saldus, 14% alkoholio tūrio. Mums atrodė per saldus.

Olitėje aplankėme katedrą ir karaliaus pilį, XIV – XV a. statinius. Nuostabu, kad mažoje Olitėje pastatyta tokia didelė pilis. Tai viena iš tuometinių valdovų prancūzų, kuriems priklausė ir Navara, ir Akvitanija, pilių.

Olite pilis

Olite pilis

Kitoje miestelio pusėje ant aukštos plokščios kalvos, nuo kurios matosi visa Olite, yra „Marco Real“ įmonė, priklausanti akcinei bendrovei. Daug naujų pastatų, nes įmonė jauna. Vynuogynai ir senesni, ir visai jauni. Savo vynuogių neužtenka, tenka pirkti iš augintojų. Perka ne tik vynuoges, bet ir išspaustas baltų vynuogių sultis. Perka iš įvairių vietų, kad būtų iš skirtingo dirvožemio ir klimato. Nors sunkiau gaminti, bet vynai, jų nuomone, išeina geresni. Mus veda į rūsį. Čia labai gražu.Tarpai tarp sienų užpildyti suguldytais buteliais. Salė blizga plieno cisternomis kaip sidabrinėmis, malonus rūgstančio vyno aromatas. Gal ne tiek malonus, bet patrauklus. Vyno brandinimui naudoja skirtingo ąžuolo statines: paprastesniems vynams – amerikietišką, geriausiems – prancūzišką. Vynus pristatė jauna vyndarė Roser Girbau. Ragavome mažiau, negu pas Ochoa. Pradėjome nuo rožinio iš Garnacha. Skonis geras, aromatas uogų, bet pas Ochoa labiau patiko. Įmonė turi dvi pagrindines markes: Mirador de la Reina ir Homenaje. Ragavome jauną Homenaje joven, standartinį Homenaje, Crianza ir du Reserva. Vynuogės Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Garnacha.

„Marco Real“ vyndarė Roser Girbau. Olite, Navara

„Marco Real“ vyndarė Roser Girbau. Olite, Navara

Visi ragauti „Marco Real“ vynai nesunkūs, elegantiški. Po to paragavome tris šiųmečius raudonus vynus , kiekvienas iš vienos veislės. Spalva labai tamsi, aromatas šiltas, skonis visų dar aitrus, rūgštus, šiurkštus. Bet jaučiasi, kad Tempranillo bus geriausias.

Palikę Olitę, grįžtam link Pamplonos ir sukam Añorbės miestelio link.

Añorbėje apie 400 gyventojų. Jie turi savo namus ir vynuogynus. Gyventojų daugėja, nes pamploniečiai įvertino kaimo malonumą ir stengiasi čia apsigyventi, o į darbą važinėti. Prieš 40–50 metų buvo priešingas procesas – iš kaimo bėgo į miestą. Miestelis stovi ant kalvos šlaitų tik už poros kilometrų nuo garsiojo maldininkų kelio Camino Sant Jago. Apylinkės kalvotos, labai gražios.Kalvų viršūnėse vėl elektros malūnai, pastatai, krūmai, kiparisai. Izarbe upės slėnis vingiuoja tarp kalvų, išraižytas kelių ir vynuogynų. Žemė visur raudona.

Toliau

Vienas atsakymas į “Nuostabi diena Navaroje”

  1. Audronė parašė:

    Sveiki, p.Algirdai,

    labai saunus straipsnis.Skaitant, kartais atrodo, lyg atsirastum toje pacioje aplinkoje.

Temos